Most Valuable Players (1969-present)

Since 1969, Skyline College has been providing a solid education for our students both in the classroom and on the playing fields / courts. Listed below are the team MVP’s awarded and recognized by Skyline College. If you notice any errors or omissions, please contact Joe Morello.

NameSportYear
Anna Nguyen Badminton  2013
Michael Thompson Baseball 2013
Anna Nguyen Badminton 2012
Dan Molieri Baseball 2012
Joe Scott Men’s Basketball 2012
Shadhi Fara Men’s Soccer  2012
Cierra Peel Volleyball 2012
Bianca Hussein Women's Basketball 2012
Leila Torres Women's Soccer 2012
Tommy Howard Wrestling  2012
Kaide Leviste Badminton 2011
Grant Nelson Baseball 2011
Kyle Wong Men’s Basketball 2011
Josh Guidry Men’s Soccer 2011
Beatriz Millare Volleyball 2011
Kelly Huey Women's Basketball 2011
Adriana Cortes Women's Soccer 2011
Tommy Howard Wrestling 2011
Rachell Berania Badminton 2010
Lucas Hagberg Baseball 2010
Alexander Austria Men’s Basketball 2010
Jonathan Yelles Men’s Soccer 2010
Sarah Wright Volleyball 2010
Kelly Huey Women's Basketball 2010
Midori Serra Women's Soccer 2010
Sam Temko Wrestling  2010
Nour Abudamous Badminton 2009
Rachell Berania Badminton 2009
Marcus Pointer Baseball 2009
Malik Williams Men’s Basketball 2009
Adrian Guzman Men’s Soccer 2009
Caroline Livai Volleyball  2009
Noelani Gi Women's Basketball 2009
Marie Torres Women's Soccer 2009
Kevin Reed Wrestling 2009
Maggie Ho Badminton 2008
Jeff Ramirez Baseball  2008
Sean Echols Men’s Basketball 2008
Orion Smith Men’s Soccer 2008
Amaya Aguas Volleyball 2008
Janine Padilla Volleyball 2008
Jennifer Matawaran Women's Basketball 2008
Marie Torres Women's Soccer 2008
Matt Schug Wrestling  2008
Casey Spinetti Badminton 2007
Jimmy Parque Baseball 2007
Bryan Ngo Men’s Basketball 2007
Dominic Mitchell Men’s Soccer 2007
Kelly Burke Volleyball 2007
Marie Colon Women's Basketball 2007
Cynthia Martinez Women's Soccer  2007
Jason Moorhouse Wrestling 2007
None Presented Badminton 2006
Nick Victor Baseball 2006
Jeremy Francis Men’s Basketball 2006
Jose Ruiz Men’s Soccer 2006
Peony Cheung Volleyball 2006
Marie Colon Women's Basketball 2006
Autumn Cobb Women's Soccer 2006
Jason Moorhouse Wrestling 2006
Gina Gomez Badminton 2005
Stephanie Cheung Badminton 2005
Dan Hernandez Baseball 2005
Marques Benjamin Men’s Basketball 2005
Jose Ruiz Men’s Soccer 2005
None Presented Volleyball 2005
Nancy Chicas Women's Soccer 2005
Alexics Lara Wrestling 2005
Stephanie Cheung Badminton 2004
Brandon Ramsey Baseball 2004
Marques Benjamin Men’s Basketball 2004
Junnyor Godinez Men’s Soccer 2004
None Presented Volleyball 2004
Susanna Chase Women's Soccer 2004
Eric Helmstreit Wrestling 2004
Gina Gomez Badminton 2003
Son-Ahn Dinh Badminton 2003
Chris Watters Baseball 2003
Sal Vance Men’s Basketball 2003
Alexander Borromeo Men’s Soccer 2003
Traci Laeha Volleyball 2003
Susanna Chase Women's Soccer  2003
Diwan Williams Wrestling 2003
Mayce Yeung Badminton 2002
Tricia Sanford Badminton 2002
Anthony Granato Baseball 2002
  Men's Cross-Country 2002
Eldridge Henderson Men’s Basketball 2002
Luciano Fusco Men’s Soccer 2002
Jacqueline Bartel Volleyball 2002
Tracy Magni Women's Soccer 2002
  Women's Cross-Country 2002
Diwan Williams Wrestling 2002
Mayce Yeung Badminton 2001
Anthony Granato Baseball 2001
  Men's Cross-Country 2001
David Doubley Men’s Basketball 2001
Mike Sharabi Men’s Soccer 2001
Jacqueline Bartel Volleyball 2001
Sinira Fuimaono Volleyball 2001
Tracy Magni Women's Soccer 2001
  Women's Cross-Country 2001
Deniz Akmese Wrestling 2001
Justin Christian Baseball 2000
  Men's Cross-Country 2000
Anthony Woodards Men’s Basketball 2000
David Doubley Men’s Basketball 2000
Blair Smith Men’s Soccer 2000
Thu Vaing Softball 2000
Bernadette Flynn Volleyball 2000
May Malepeai Volleyball 2000
  Women's Soccer 2000
Christine Chapon Women's Cross-Country 2000
Joey Martinez Wrestling 2000
Not Awarded Baseball 1999
Manny Mendoza Men's Cross-Country 1999
Anthony Woodards Men’s Basketball 1999
David Sanchez Men’s Soccer 1999
Reccenne Sarmiento Softball 1999
Bernadette Flynn Volleyball 1999
Josie Villavicencio Volleyball 1999
  Women's Soccer 1999
Donna Hinshaw Women's Cross-Country 1999
Bobby Chipman Wrestling 1999
Fred Aquitania Wrestling 1999
Mark Larson Baseball 1998
Andy Chain Men's Cross-Country 1998
Anthony Haggins Men’s Basketball 1998
Eric Monterastelli Men’s Soccer 1998
Christina Arce Softball 1998
Rayannah Salahuddin Volleyball 1998
  Women's Soccer 1998
Oneyda Hernandez Women's Cross-Country 1998
Joey Martinez Wrestling 1998
Tony Johnston Baseball 1997
Mike Kinter Men's Cross-Country 1997
Clifton Jones Men’s Basketball 1997
Keith Hankston Men’s Basketball 1997
Ernesto Duenas Men’s Soccer 1997
Kristen Carley Softball 1997
Danielle Howard Volleyball 1997
Janet Cordellos Volleyball 1997
Janet Abaya Women's Cross-Country 1997
Gabe Ochoa Wrestling 1997
Jeremy Bragg Wrestling 1997
John Devine Wrestling 1997
Stefan Foley Wrestling 1997
Dan Finale Baseball 1996
Tony Johnston Baseball 1996
Eric Weldon Men's Track and Field 1996
Bernard Basil Men's Cross-Country 1996
James Noriega Men’s Basketball 1996
Keith Hankston Men’s Basketball 1996
Ernesto Duenas Men’s Soccer 1996
Steve Jauring Men’s Soccer 1996
Kristen Carley Softball 1996
Marisa Mahoney Softball 1996
Janet Cordellos Volleyball 1996
Kristen Carley Women's Cross-Country 1996
Gabe Zagata Wrestling 1996
Jeff Nugen Baseball 1995
Eric Weldon Men's Track and Field 1995
  Men's Cross-Country 1995
Marlow Short Men’s Basketball 1995
Merek Ondera Men’s Basketball 1995
Kevin Murray Men’s Soccer 1995
Roger Ibanez Men’s Soccer 1995
Tim Mantegani Men’s Soccer 1995
Renee Micheletti Softball 1995
Stacy Chew Volleyball 1995
Raifa Ibrahim Women's Cross-Country 1995
Gabe Zagata Wrestling 1995
Nick Spataro Wrestling 1995
Jason Kroh Men's Track and Field 1994
  Men's Cross-Country 1994
Alex Holmes Men’s Basketball 1994
Roger Ibanez Men’s Soccer 1994
Maria Germenis Softball 1994
  Volleyball 1994
  Women's Cross-Country 1994
Mark Shin Wrestling 1994
Nick Spataro Wrestling 1994
Gabe Costello Baseball 1993
  Men's Track and Field 1993
  Men's Cross-Country 1993
Gino Carter Men’s Basketball 1993
Mike Singleton Men’s Basketball 1993
Carlos Escobar Men’s Soccer 1993
Rhonda Orr Softball 1993
  Volleyball 1993
Lelicia Zazaboi Women's Cross-Country 1993
Olga Lara Women's Cross-Country 1993
Amilcar Chacon Wrestling 1993
Joe Asaga Wrestling 1993
Lee Adkins Men's Track and Field 1992
Jason Kroh Men's Cross-Country 1992
Phil Handy Men’s Basketball 1992
Steve Day Men’s Basketball 1992
Luis Trelles Men’s Soccer 1992
Chris Mercurio Softball 1992
LaTanya Bradford Volleyball 1992
Olga Lara Women's Cross-Country 1992
Scott Beale Wrestling 1992
Byron Macrenato Baseball 1991
Scott Hendrickson Baseball 1991
Paul Scott Men's Track and Field 1991
Jason Kroh Men's Cross-Country 1991
Dwayne Reliford Men’s Basketball 1991
Luis Trelles Men’s Soccer 1991
Blanca Gutierrez Softball 1991
LaTanya Bradford Volleyball 1991
Tina Jensen Volleyball 1991
Jan Fosberg Women's Cross-Country 1991
Gus Ceja Wrestling 1991
Bob Freschi Baseball 1990
Paul Scott Men's Track and Field 1990
  Men's Cross-Country 1990
Gerald Arcement Men’s Basketball 1990
Mike Hostetter Men’s Basketball 1990
Kevin Murray Men’s Soccer 1990
Cathy Stelling Softball 1990
Taufua Tautua Volleyball 1990
Veronica Hodge Women's Cross-Country 1990
John Peavler Wrestling 1990
Keith Spataro Wrestling 1990
Chris Gordon Men's Track and Field 1989
Kwesi Peterson Men's Cross-Country 1989
Bryan Thomasson Men’s Basketball 1989
  Men’s Soccer 1989
Cathy Stelling Softball 1989
Lanettra  Powell Volleyball 1989
Reyna Malae Volleyball 1989
Veronica Hodge Women's Cross-Country 1989
John Peavler Wrestling 1989
Dominic Pierce Baseball 1988
Hassan Sharifi Baseball 1988
Jesse Carr Men's Track and Field 1988
Kyle Brady Men's Cross-Country 1988
Denfield Wade Men’s Basketball 1988
Vern Thompson Men’s Basketball 1988
Tris Reiland Men’s Soccer 1988
Kim Heffernan Softball 1988
Lisa Garcia Softball 1988
Carol Pitzenbarger Volleyball 1988
  Women's Cross-Country 1988
John Carroll Wrestling 1988
Jim Vertzell Baseball 1987
Pete Jeter Men's Track and Field 1987
Ray Cox Men's Track and Field 1987
Dave Tigert Men's Cross-Country 1987
Nathan McKinney Men’s Basketball 1987
Rex Manu Men’s Basketball 1987
Omar Santamaria Men’s Soccer 1987
Christy Carlson Softball 1987
  Volleyball 1987
  Women's Cross-Country 1987
Steve Vattuom Wrestling 1987
Steve Maunakea Baseball 1986
Mike Gravelle Men's Track and Field 1986
Dave Tigert Men's Cross-Country 1986
Brad Smith Men’s Basketball 1986
Kevin McNulty Men’s Soccer 1986
Lisa Halbur Softball 1986
Marie Schreckengost Volleyball 1986
Muffie Lotti Volleyball 1986
  Women's Cross-Country 1986
Ben Terukuna Wrestling 1986
Doug Hupke Baseball 1985
Kerry Threets Men's Track and Field 1985
Mike Gravelle Men's Track and Field 1985
  Men's Cross-Country 1985
Michael Alexander Men’s Basketball 1985
Omar Santamaria Men’s Soccer 1985
Geri Wheeler Softball 1985
Marie Schreckengost Volleyball 1985
Muffie Lotti Volleyball 1985
Gwen Kennedy Women's Cross-Country 1985
Joe Riedell Wrestling 1985
Chris Gaggero Baseball 1984
Kerry Threets Men's Track and Field 1984
Jose Gurrola Men's Cross-Country 1984
Dandon Washington Men’s Basketball 1984
Jordy Lee Men’s Soccer 1984
Carolyn Burns Softball 1984
Marcie Flynn Volleyball 1984
  Women's Cross-Country 1984
Nat Medrano Wrestling 1984
Scott Akeson Baseball 1983
Dan Piiwaa Men's Track and Field 1983
Scott Selig Men's Tennis 1983
  Men's Cross-Country 1983
Jeremiah Ross Men’s Basketball 1983
Oscar Padilla Men’s Soccer 1983
Noreen O’Donnell Softball 1983
Kathy Tamblin Volleyball 1983
Linda Spaargaren Women's Cross-Country 1983
John Conteras Wrestling 1983
Lou Holt Baseball 1982
John Garvey Men's Track and Field 1982
Rey Sosa Men's Tennis 1982
Kelly Thompson Men's Cross-Country 1982
Derrick Johnson Men’s Basketball 1982
Kurt Devlin Men’s Soccer 1982
Marcy Prince Softball 1982
Mary Lotti Volleyball 1982
Linda Spaargaren Women's Cross-Country 1982
Ali Nazari Wrestling 1982
Roger Homer Baseball 1981
Tom Miller Baseball 1981
Art Diaz Men's Track and Field 1981
Mike Javier Men's Tennis 1981
Charlie Dangle Men's Cross-Country 1981
Joe Sweeney Men’s Basketball 1981
Ken Powell Men’s Basketball 1981
Fred Proano Men’s Soccer 1981
Dona Nielson Softball 1981
Vidette Galvin Softball 1981
Cheryl Shelmadine Volleyball 1981
Karen Fitzpatrick Volleyball 1981
Debbie Arana Women's Cross-Country 1981
Ali Nazari Wrestling 1981
Rich Baxley Baseball 1980
Steve Roller Men's Track and Field 1980
Mike Javier Men's Tennis 1980
Vic Torres Men's Cross-Country 1980
John Collins Men’s Basketball 1980
Tim Dunham Men’s Basketball 1980
Mukesh Nath Men’s Soccer 1980
Kim Ruppert Softball 1980
Erika Sandor Volleyball 1980
Tina Palepale Women's Basketball 1980
Debbie Deason Women's Cross-Country 1980
Harold Rogers Wrestling 1980
Bob Robe Baseball 1979
Gordon Shipley Baseball 1979
Rainer Binsfeld Baseball 1979
Joe Saco Golf 1979
Lorens Lebherz Men's Track and Field 1979
Ed Fernando Men's Tennis 1979
Ron Campos Men's Cross-Country 1979
Dave Lopp Men’s Basketball 1979
Tim Dunham Men’s Basketball 1979
Kevin Mahoney Men’s Soccer 1979
Manuel Gomez Men’s Soccer 1979
Pablo Gonzalez Men’s Soccer 1979
Nina Tuccori Softball 1979
Tina Palepale Volleyball 1979
Yvonne Abrams Women's Basketball 1979
Ann Hamilton Women's Cross-Country 1979
Bob Ahsue Wrestling 1979
Tony Bolla Baseball 1978
Ray Madrigal Golf 1978
Greg Tafralis Men's Track and Field 1978
Jeff Maxwell Men's Track and Field 1978
Lorens Lebherz Men's Track and Field 1978
Craig Reed Men's Tennis 1978
Bob McDaniel Men's Cross-Country 1978
Brad Levesque Men’s Basketball 1978
Reggie Love Men’s Basketball 1978
Nelson Arcaya Men’s Soccer 1978
Maribeth Salvatin Softball 1978
Nina Tuccori Softball 1978
Maribeth Salvatin Volleyball 1978
Yvonne Abrhams Volleyball 1978
Maribeth Salvatin Women's Basketball 1978
Craig Scheone Wrestling 1978
Cory Price Baseball 1977
Steve Landi Golf 1977
Dan John Men's Track and Field 1977
Raphel Smith Men's Track and Field 1977
Tom Hicks Men's Track and Field 1977
Steve Dean Men's Tennis 1977
Mike Manicucci Men's Tennis  1977
Mike Gulli Men's Cross-Country 1977
Jerry McNeil Men’s Basketball 1977
Ted Scott Men’s Basketball 1977
Mike Haas Men’s Soccer 1977
Tau Togiai Volleyball 1977
Craig Scheone Wrestling 1977
Steve Sbragia Baseball 1976
Rory Poblitz Golf 1976
Alvin Diles Men's Track and Field 1976
Howard Voskuyl Men's Tennis 1976
Bob Lang Men's Cross-Country 1976
Dave Davis Men’s Basketball 1976
Joe Adams Men’s Basketball 1976
Mark Felix Men’s Basketball 1976
Jake Paulovsky Men’s Soccer 1976
Richard Brendengerd Wrestling 1976
Doug Morganti Baseball 1975
Steve Sbragia Baseball 1975
Rory Poblitz Golf 1975
Ike Allmond Men's Track and Field 1975
Art Ganoza Men's Tennis 1975
Carlos Robles Men's Tennis 1975
Bob Miller Men's Cross-Country 1975
Frank Denucci Men’s Basketball 1975
Yaacov Yami Men’s Soccer 1975
Steve Cook Wrestling 1975
Jim Raymond Baseball 1974
Phil Frederico Baseball 1974
Ed Campos Golf 1974
Bart Pierce Men's Track and Field 1974
Jim Wyatt Men's Track and Field 1974
Terry LaPorte Men's Tennis 1974
John Moreno Men's Cross-Country 1974
Marty Gale Men’s Basketball 1974
Mason Larkin Men’s Basketball 1974
Nick Pappageorge Men’s Basketball 1974
Wyatt Sweeney Men’s Basketball 1974
Rick Lee Men’s Soccer 1974
Ron Cole Wrestling 1974
Pat Tolentino Baseball 1973
Wayne Christensen Golf 1973
Gordon Snyder Men's Track and Field 1973
Mike Fitzgerald Men's Tennis 1973
John McVeigh Men's Cross-Country 1973
Jeff Wellemeyer Men’s Basketball 1973
Marty Gale Men’s Basketball 1973
Sean Sullivan Men’s Soccer 1973
Tom Cherhoniak Wrestling 1973
Wayne Cardelli Golf 1972
Gordon Snyder Men's Track and Field 1972
Ken Roberts Men's Tennis 1972
  Men's Cross-Country 1972
Mark Dillon Men’s Soccer 1972
Tom Cherhoniak Wrestling 1972
Rich Adkisson Baseball 1971
Tom DelSarto Baseball 1971
Jerry Dorn Golf 1971
Steve Richardson Men's Track and Field 1971
Joe Skaar Men's Tennis 1971
Ed Schelegle Men's Cross-Country 1971
Matt Kriietich Men’s Basketball 1971
Paul Reynolds Men’s Basketball 1971
Dennis Vella Men’s Soccer 1971
Don Wright Wrestling 1971
Joe Skaar Men's Tennis 1970
Steve Richardson Men's Cross-Country 1970
Dick Young Men’s Basketball 1970
Ashok Kumar Men’s Soccer 1970
Jamie Arevalo Men’s Soccer 1970
Don Wright Wrestling 1970
Jamie Arevalo Men’s Soccer 1969
Larry Beatie Men’s Soccer 1969

Share this page on: